İÇTAŞ KUZEY MARMARA OTOYOL GÜZERGÂHI

T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ICA – İÇTAŞ

KUZEY MARMARA ASYA YAKASI

OTOYOL GÜZERGÂHI PAŞAKÖY-HÜSEYİNLİ-KÖMÜRLÜK YAPIM İŞLERİ

İŞİN BEDELİ: 57.495.000 TL

 

İLKLERİN KÖPRÜSÜ

IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak 3. köprünün inşaatı, taşımacılığın ve ticaretin geleceği olarak görülüyor.

3.BOĞAZ KÖPRÜSÜ

Çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından inşa edilecek, yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olacak 3. Boğaz Köprüsü üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçmektedir.

İlklerin köprüsü olacak 3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olmuştur. Köprünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olmasıdır.

KUZEY MARMARA OTOYOLU

Projenin, Odayeri – Paşaköy kesiminde; 19 adet kavşak ve bağlantı yollarına sahip yaklaşık 115 km’lik Kuzey Marmara Otoyol’u bulunmaktadır.

Bu otoyol projesi; Odayeri - Paşaköy hattının, halen kullanılmakta olan 1. Boğaz Köprüsü ile 2. Boğaz Köprüsü’nün trafik yükünü rahatlatmak ve İstanbul’un ulaşım sorununu giderebilmek için Yap, İşlet, Devret modeli ile 20.04.2012 günü ihale edilmiş ve 2016 yılı içerinde bitirilmiştir.

3.Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan bu otoyol projesinde Tur İnşaat olarak,

Her Cins Ve Klâstaki Zeminde Kazı Yapılması, Her Cins Ve Klâstaki Zeminde Yarma Ve Yan Ariyet Kazısı Yapılması ve Kullanılması, Patlatma Yapılması, Yükleme, Nakliye ve Serme Sıkıştırma Yapılması işlerini başarıyla tamamlamıştır.

 

 

Kuzey Marmara, İSTANBUL

Kömürlük Yapım İşleri